Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Ce parere aveti, despre aprobarea legii privind obligativitatea uniformelor scolare clasele 1-9 ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#19
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Total de acord.Trebuia sa fie impuse pana in clasa a 12-a.Nu o sa mai fie acea "concurenta" la haine o sa poti iesi in evidenta cu cunostinte.
Plus ca nu o sa se mai intre in scoala daca nu ai uniforma institutiei.

#20
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View PostHellada, on 13th September 2011, 13:56, said:

Cu toate ca scolile private sunt cam primele care au cerut si cer uniforme !!
Niște uniforme decente aprobate de consiliul profesora și de cel parental de asemenea. Niște uniforme practice, lejere, distinctive pe unitate de învâțâmânt. Nu uniforme de chelneri sau decreței sau mai știu eu ce. 90% poliester.
Nu îmi vine să cred că s-a revenit la această bombă biologică numită uniformă. Faci ora de sport și apoi te îmbraci cu aceeași uniformă. Cred că înțelege toată lumea ce vreu să zic. La noi nu există noțiunea de duș după ora de sport chit că acum avem apă din belșug.

Edited by ParapantaFlavia, 13 September 2011 - 13:05.


#21
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostBatranelul22, on 13th September 2011, 13:36, said:

Pe de alta parte este rau, pentru-ca calitatea materialului este de cea mai joasa speta, firmele de croitorie care castig licitatiile sunt majoritatea din ele portocalii din pacate.

Stai puțin, să mă lămuresc...De care firme vorbești? Ce licitații?
Dacă se stabilește o uniformă, treaba mea e să trimit copilu' la școală cu ea. De unde o procur, e tot treaba mea, nu?

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008
Nu prea functioneaza in unele scoli si licee, si trebuie sa platesti pentru o uniforma cusuta parca de o maimuta schizofrenica, dintr-un material de o calitate mai mult decat indoielnica, si sa ai aibe copilul tau grija de ea sa nu se destrame la prima imbrancitura.
Nu mai trebuie sa spun de situatii (prin care-au trecut si fratii mei mai mici) cand se alege o uniforma, dintr-un anumit material, iar elevii primesc in final cu totul altceva.

Edited by Hider141, 13 September 2011 - 13:11.


#23
Batranelul22

Batranelul22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 28.07.2011

View PostFumatorul, on 13th September 2011, 14:05, said:

Stai puțin, să mă lămuresc...De care firme vorbești? Ce licitații?
Dacă se stabilește o uniformă, treaba mea e să trimit copilu' la școală cu ea. De unde o procur, e tot treaba mea, nu?
Nu! Nume nu dau, pentru-ca ele se gasesc pe internet la cateva cautari simple. Institutia de invatamant are dreptul de a-si alege firma care va face uniformele. In cazul liceului meu, s-a ales o firma din alt judet patronata de o doamna portocalie, prezentandu-ne la inceput uniforma din stofa, apoi urmand sa primim poliester si lana.  :D
Treaba ta ca si parinte e sa marci banul, atat, ca de restul se ocupa ei. :lol:

#24
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
"Trebuia sa fie impuse pana in clasa a 12-a." - am purtat uniforma pana in clasa a 12-a pentru ca era obligatorie la liceul meu. Ma rog, nu erau reguli foarte stricte dar oricum... nu mi s-a parut niciodata o povara, mai degraba m-a facut sa-mi placa sa umblu la costum cand am ocazia, mi se pare o masura buna.

#25
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View PostHider141, on 13th September 2011, 14:07, said:

Nu prea functioneaza in unele scoli si licee, si trebuie sa platesti pentru o uniforma cusuta parca de o maimuta schizofrenica, dintr-un material de o calitate mai mult decat indoielnica, si sa ai aibe copilul tau grija de ea sa nu se destrame la prima imbrancitura.
Nu mai trebuie sa spun de situatii (prin care-au trecut si fratii mei mai mici) cand se alege o uniforma, dintr-un anumit material, iar elevii primesc in final cu totul altceva.

Pe vremea noastra,pana in 89, chiar daca nu aveau design neaparat aratos,dar macar uniformele acelea....tineau la tavaleala...

View PostParapantaFlavia, on 13th September 2011, 14:02, said:

Niște uniforme decente aprobate de consiliul profesora și de cel parental de asemenea. Niște uniforme practice, lejere, distinctive pe unitate de învâțâmânt. Nu uniforme de chelneri sau decreței sau mai știu eu ce. 90% poliester.
Nu îmi vine să cred că s-a revenit la această bombă biologică numită uniformă. Faci ora de sport și apoi te îmbraci cu aceeași uniformă. Cred că înțelege toată lumea ce vreu să zic. La noi nu există noțiunea de duș după ora de sport chit că acum avem apă din belșug.

La chestia cu dusul si ora de sport iti dau dreptate !!  :thumbup:

#26
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,266
  • Înscris: 06.01.2009
am o parere foarte proasta

#27
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,879
  • Înscris: 06.01.2008

View PostHellada, on 13th September 2011, 14:16, said:

Pe vremea noastra,pana in 89, chiar daca nu aveau design neaparat aratos,dar macar uniformele acelea....tineau la tavaleala...
Am doi frati mai mici ce au terminat liceul anul trecut, si uniformele au fost impuse doar de pe la sfarsitul clasei a XI-a, dar pe langa faptul ca pana la urma au fost alese niste penibilitati de uniforme urate, negre cu carouri rosii-portocalii-negre pe maneci si gulerul sacoului, materialul era unul aspru, parca plasticat, iar dupa prima purtare maica-mea a trebuit sa le intareasca atat nasturii, cat si cusatura in diverse locuri.

#28
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

View PostHider141, on 13th September 2011, 14:23, said:

Am doi frati mai mici ce au terminat liceul anul trecut, si uniformele au fost impuse doar de pe la sfarsitul clasei a XI-a, dar pe langa faptul ca pana la urma au fost alese niste penibilitati de uniforme urate, negre cu carouri rosii-portocalii-negre pe maneci si gulerul sacoului, materialul era unul aspru, parca plasticat, iar dupa prima purtare maica-mea a trebuit sa le intareasca atat nasturii, cat si cusatura in diverse locuri.


Si asta e adevarat,parca majoritatea designerilor vestimentari s-au tampit in Romania :-(

#29
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostBatranelul22, on 13th September 2011, 14:13, said:

Nu! Nume nu dau, pentru-ca ele se gasesc pe internet la cateva cautari simple. Institutia de invatamant are dreptul de a-si alege firma care va face uniformele. In cazul liceului meu, s-a ales o firma din alt judet patronata de o doamna portocalie, prezentandu-ne la inceput uniforma din stofa, apoi urmand sa primim poliester si lana.  :D
Treaba ta ca si parinte e sa marci banul, atat, ca de restul se ocupa ei. :lol:

Mda, mă rog, nu comentez.
Treaba voastră era să vă duceți și să vorbiți cu directoru'. Să-i explicați că ăla care dă banu' pune și muzica. ;)
Dacă n-ați făcut-o, să fiți sănătoși.

Edited by Fumatorul, 13 September 2011 - 13:28.


#30
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHider141, on 13th September 2011, 14:07, said:

Nu prea functioneaza in unele scoli si licee, si trebuie sa platesti pentru o uniforma cusuta parca de o maimuta schizofrenica, dintr-un material de o calitate mai mult decat indoielnica, si sa ai aibe copilul tau grija de ea sa nu se destrame la prima imbrancitura.
Nu mai trebuie sa spun de situatii (prin care-au trecut si fratii mei mai mici) cand se alege o uniforma, dintr-un anumit material, iar elevii primesc in final cu totul altceva.

Bwuahahaha, maimuta schizofrenica, tare. Dar, intr-adevar, problema calitatii atat a materialului final cat si a constructiei e veche. Misculatii gen inlocuirea materialului cu altul mai prost in aceiasi bani sunt simptome ale lipsei de respect pe care o au scolile/inspectoratele fata de parinti. Daca ar fi existat PTA ('parent-teacher association') toata chestia s-ar fi derulat conform unui contract cadru semnat de parinti, scoala si furnizor, iar fiecare uniforma ar fi fost predata cu factura in care s-ar mentiona compozitia materialului (cu esantioane pentru piesele principale, asa cum pantofii vin cu o bucatica de piele); dubiosenii penibile de genul asta ar fi fost evitate.

Insa ghici cine au zbierat ca vitele spintecate de Wolverine cand s-a pus problema infiintarii de PTA-uri.

Edited by End-L-user, 13 September 2011 - 13:43.


#31
Lovian

Lovian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 01.04.2011

View PostHellada, on 13th September 2011, 13:26, said:

Pro  /contra ?

CONTRA. Inhiba elevul sa-si dezvolte carcaterul, personalitatea, etc. sa ia decizii asupra sa, sa fie independent, o gramada de chestii ce tin de psihologia copilului. Pur si simplu ii ''uniformizeaza'' carcaterul. Mai trebuie sa-i puna pe toti sa se tunda la fel, si dupa aia sa-i bage-n patul lui Procust.

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,182
  • Înscris: 09.01.2007
Deci reforma invatamantului inseamna sa reinventezi uniforma de pe vremea lui Ceausescu ? Le-a trebuit 20 de ani pentru asta ?

#33
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postoverseas, on 13th September 2011, 14:32, said:

Deci reforma invatamantului inseamna sa reinventezi uniforma de pe vremea lui Ceausescu ? Le-a trebuit 20 de ani pentru asta ?

Bre, nu vreu a te dezamagi, da' sa stii ca Ceashka nu era varfu' lindicului, in ciuda spuselor unora. Nu el o inventat apa calda (sau, in cazul curent discutat, uniforma scolara).

#34
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006

View Postgtk, on 13th September 2011, 13:51, said:

cretineala comunista in toata regula!

Normal, numai cretineala cocalar-manelista e buna.

#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,182
  • Înscris: 09.01.2007

View PostEnd-L-user, on 13th September 2011, 14:41, said:

Bre, nu vreu a te dezamagi, da' sa stii ca Ceashka nu era varfu' lindicului, in ciuda spuselor unora. Nu el o inventat apa calda (sau, in cazul curent discutat, uniforma scolara).

Ba, in istoria recenta a tarii asteia se pare ca Ceausescu e top, state-of-the-art & more.

#36
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Ideea in sine poate nu e rea. Insa nici "laptele si cornul" in sine n-a fost o idee rea. Ce iese in Romania in schimb se stie. Alimentarea unor firme "de garaj" detinute de catre rude, prieteni, vecini. De aceea probabil toate partidele au fost pentru. Toti mai au de hranit pe cate cineva.

Edited by alalaltu, 13 September 2011 - 13:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate